Huzurevleri ve bakımevleri gibi uzun dönemli konaklama ve tedavi merkezleri halen ülkemizde yeterince tanınmamaktadır. Geçmişten gelen bazı olumsuz algılar ve yaşlı bakım evi denince akıllara yalnızlık duygusunun gelmesi, çoğu kişide bir önyargının oluşmasına sebep olmuştur. Bu tür merkezlerin tanıtılması ve benimsetilmesi, yani topluma yaklaştırılması, alanda çalışan tüm kişilerin olduğu kadar politika yapıcıların da görevi olmalıdır.

Bu konuda özellikle yurtdışında etkin örneklerini gördüğümüz gönüllülük çalışmaları önemli rol oynayabilir. Gönüllülük çalışması kapsamında kişiler, huzurevi ve bakımevlerini ziyaret etmekte, bu tesislerde konaklayan kişilerle vakit geçirmektedir. Ancak gönüllülüğü tekil veya bayram gibi özel bir günde yapılan ziyaretten ayıran, gönüllülüğün süreklilik arz etmesi ve bu şekilde yaşlı kişiyle vakit geçirilmesinin yanı sıra onu bağlı olduğu toplum hayatının içerisinde tutmasıdır.

Gönüllülük çeşitleri

Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevi olarak gönüllülük çalışmalarının etkinliğine inanıyoruz ve tüm imkanlarımızla bu tarz çalışmaları destekliyoruz. Florya’daki binamıza yakın oturan ve müsait vakitlerini tesisimizdeki sakinlerimizle geçirmek isteyen birçok kişi Sosyal Hizmet Uzmanımız’a ulaşıyor ve kendisiyle gönüllülük sürecini düzenleyecek bir plan hazırlıyorlar. Son dönemde yapılan gönüllülük çalışmaları arasında müzik eğitimi alan bir gönüllümüzün yaşlı bakım evinde her hafta ud çalması, halen üniversitede eğitim gören bir gönüllümüzün ayda birkaç defa arkadaşlarını da davet ederek, sakinlerimizle bahçemizde saksı boyama, çiçek dikme, fide dikme gibi aktiviteler yapması ve binamızın bulunduğu sokakta oturan bir gönüllümüzün her hafta tesisimize gelerek huzurevi sakinlerimize gazete okumasını sayabiliriz.

Herkes gönüllü olabilir mi?

İçindeki insan sevgisini paylaşarak çoğaltmak isteyen herkes gönüllü olabilir. Ancak süreklilik ve düzenlilik arz eden bir süreç başlatabilmek adına, gönüllü olarak yaşlı bakım evine gelmek isteyen kişilerle Sosyal Hizmet Uzmanımız ön görüşmeler yapmaktadır. Bu görüşmelerde kişiye gönüllülük müessesi daha detaylı olarak anlatılmakta ve kişinin tercihine göre aktivite önerileri üretilmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da gönüllülük alanında önemli çalışmalar yapmıştır. Görüşme sırasında gönüllü adayı ile Bakanlık tarafından hazırlanan rehberler paylaşılmakta ve kişi mümkün olduğunca bilgilendirilmektedir.