özel huzurevleriEskiden kalabalık nüfusla yaşamaya alışık olan ancak modern toplum koşullarından ötürü gittikçe küçülen aileler ve aile bireylerine ancak yeten geçim şartları nedeniyle yaşlı kişiler ailelerin dışında yaşamaya başlıyorlar. Genellikle büyük şehirlerde iş yükünün de artması sebebiyle beraber yaşamak istense de, gereken ilgi ve bakımı yaşlı yakınına sunamayan kişiler için huzurevleri ve bakımevleri imdada yetişiyor. Kişinin tercihine göre kamu ya da özel kuruluşların tesisleri tercih edilebiliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yaşlılara ücretsiz veya düşük ücretle sunulan huzurevleri gibi özel huzurevlerinden hizmet almak mümkün olabiliyor.

Özel ya da kamuya bağlı tüm huzurevi ve bakımevleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet sürdürebiliyor. Her iki gruptaki tesisler de belirlenen standartlara uygun olarak hizmet sunarken, özel huzurevleri piyasa şartlarının dikte ettiği koşullar ve rekabetin getirdiği ayrışma ihtiyacı ile geniş bir yelpazede sağlık ve otelcilik hizmetlerini farklılaştırabiliyor.

Özel huzurevleri, yönetmelikte belirtilen standartlara bağlı kalmak şartıyla kendi içinde belirlediği kurallarla hizmetlerini daha kapsamlı hale getirebiliyor.

  • Daha çok kişinin tek kişilik odayı tercih etme imkânı,
  • Kişinin tercih ettiği saatte yemek yemesi,
  • Titizlikle yapılan günlük oda ve tesis temizliği,
  • Kişinin konfor ihtiyacına göre özel seçilen yataklar,
  • Tuvaletin tek kişiye ait olduğu odalar özel huzurevlerinin daha fazla tercih edilmesini sağlayan maddelerin birkaçıdır.

Özel huzurevlerinde sadece yalnızlığını paylaşmak isteyen, herhangi bir hastalığı olmayan ya da yeni arkadaşlar edinmek, yeni bir sosyal çevreye girmek isteyen herkese, 55 yaş üzerinde olmaları halinde kapılar açılıyor.

Özel huzurevlerinde konaklamak isteyen misafirlerin yerleştirilmeleri de ihtiyaçlarına göre şekillendiriliyor ve en konforlu hizmeti alabilecekleri şekilde ilgili bölümde konaklıyorlar. Bakımevi bölümü de içinde barındıran özel huzurevleri, Alzheimer, Parkinson veya yatağa bağımlı kılan hastalıkların varlığı durumunda kişilere ayrı bölümlerde hizmet sunarak her sakinin en doğru sağlık hizmetini almasını sağlıyor.

7 gün 24 saat en rahat şekilde ulaşılabilen sağlık hizmetleri sayesinde misafirlerinin konforunu ve güvenilirliğini en üst seviyede tutmayı başaran özel huzurevleri bünyesinde sunulan hizmetler ise şu şekilde:

  • Konforlu Oda Koşulları: Ortopedik yataklar, uydu yayını olan televizyonlar, internet, buzdolabı, kişisel eşyaların saklanabileceği özel dolaplar, kapalı devre kamera sistemi, ışık alan ferah ve hijyenik odalar, özel huzurevlerinin tercih edilmesini kolaylaştıran hizmetler arasında yer alıyor.
  • Ortak alan ve etkinlikler: Yalnızlık çeken, aile bireyleriyle yaşama imkânı olmayan yaşlı kimselerin huzurevinde yaşamayı tercih etmesi, sosyal ilişkilerinin kopacağı anlamına gelmiyor. Özel huzurevleri, misafirlerinin ziyaretçilerine her zaman kapılarını açıyor ve huzurevinden önceki sosyal hayatın burada devam etmesine olanak sağlıyor. Bunun yanı sıra huzurevi sakinlerinin arkadaşlığını sağlamak ve pekiştirmek için çay ve sohbet saatleri, masa oyunları, hobi alanları gibi tüm misafirlerin kendilerine uygun etkinliklerle uğraşabileceği, hobilerini paylaşabileceği alanlar bulunuyor.
  • Sürekli hizmet sunan sağlık personelleri: Huzurevleri bünyesinde hasta ve bakıma muhtaç kişilerin de konakladığı biliniyor. Bu nedenle muhtemel rahatsızlanmaları önlemek için, gün içerisinde sağlık personelleri tarafından huzurevlerinde de tansiyon ölçümü, solunum kontrolü, nabız kontrolü gibi temel müdahaleler yerine getiriliyor.
  • İlgili personeller: Özel huzurevlerinin rekabetten ayrışma ihtiyacı konaklayan sakinlere birebir ve özel ilgiyi de beraberinde getiriyor. Personelin huzurevinde konaklayan misafirlerle sohbet etmesi, bahçede vakit geçirmesi ve etkinliklerde yanında bulunması gibi onlara şefkat ve ilgi gösterecekleri zamanlar da oluşturuluyor.
  • Fizik Tedavi Hizmeti: Yaşlı kişiler için en önemli olan durumlardan biri egzersiz ve hareketli yaşamın sürdürülmesidir. Düzenli olarak egzersiz yapması sağlanan yaşlı misafirlerin beden sağlığında olduğu gibi ruh halinde de gözle görülür şekilde olumlu gelişmeler meydana geliyor. Bu nedenle özel huzurevlerinde misafirlerin ihtiyaçları olan egzersizleri yaptırılarak, ortopedik problemlerle kolayca baş edebilmeleri, durgun yaşam tarzının getirdiği güç kaybını önlenmesi, sağlıklı kas ve iskelet sistemi sayesinde fiziksel sağlığı korumaları ve kişilerin hastalığı nedeniyle düzenli olarak yapmaları gereken egzersizleri daima uzman personeller eşliğinde yapmaları sağlanıyor.

Kişilerin ihtiyaç duydukları ilgi ve bakımı, kendi evindeki ortamın sıcaklığını hissedebileceği, tek başına yaşamak yerine daha konforlu ve huzurlu koşullarda yaşamı sürdürebileceği özel huzurevleri, günümüzde sıklıkla yaşlılar için gerekli ve doğru bir seçim olarak tercih ediliyor. Yaşlıların ve yakınlarının huzurevi arayışında gerek lokasyon, gerek fiziksel şartlar gerekse özel hizmetlerden dolayı tercih ettiği özel huzurevlerinin sayısı günden güne artmaya devam ediyor.