İstanbul huzureviAile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yayınladığı Özel Huzurevleri ile Huzurevi Yaşlı Bakım Merkezleri Yönetmeliği ile İstanbul huzurevi açma ve işletme standartlarını belirlemiştir. Buna göre huzurevi dahilinde sorumlu müdür, sosyal çalışmacı, doktor, hemşire, yaşlı bakım elemanı ve aşçı çalıştırılması zorunludur. Aynı şekilde huzurevi binası için yapı kullanma izin belgesi ya da üniversitelerin ilgili bölümlerinden alınacak statik rapor, yangın güvenliği yönünden itfaiye müdürlüğünden alınacak rapor ve huzurevinin bünyesinde özel bakım bölümü bulunması durumunda İl Sağlık Müdürlüğü’nden alınacak uygunluk raporu gerekmektedir.

Bakanlık tarafından yayınlanan istatistiklere göre, 98 adet İstanbul huzurevi bulunmaktadır. İstanbul huzurevlerinin 69 adeti özel şirketler tarafından açılmıştır, diğer İstanbul huzurevleri ise sırasıyla vakıflar, azınlıklar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kamu kurumları ve yerel yönetimler tarafından işletilmektedir. Özel şirketlere ait İstanbul huzurevi yatak sayısı 3745’tir. İstanbul huzurevlerinin yatak kapasitesi 2008-2012 arasında %18, 2013-2015 arasında ise %41 oranında büyümüştür, bu artış İstanbul’da huzurevlerine artan talebin bir göstergesidir.

Şehir haritasına bakıldığında özel şirketler tarafından işletilen huzurevlerinin çoğunluğunun Anadolu yakasında bulunduğu görülmektedir. 53 adet huzurevi Anadolu yakasında bulunurken, 16 adet huzurevi Avrupa yakasında hizmet vermektedir. Anadolu yakasında, Maltepe, Kadıköy ve Kartal ilçeleri en çok huzurevinin yer aldığı ilçelerdir. Avrupa yakasındaki huzurevleri ise ağırlıklı olarak Bakırköy, Beylikdüzü ve Şişli ilçelerinde bulunmaktadır.

İstanbul huzurevlerinin aylık konaklama ücretleri valinin başkanlığında İl Müdürü, Büyükşehir Belediyesi, Defterdarlık, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü ve il dahilindeki kuruluş kurucularının kendi aralarından seçecekleri bir temsilciden oluşan bir komisyon tarafından tespit edilmektir. 2017 senesi için huzurevi taban ücreti 797,4TL + KDV, tavan ücreti ise 4252,2TL + KDV olarak belirlenmiştir. Konaklama ücreti konaklama yapılacak odanın tek kişilik veya çok kişilik olması, konaklama yapan sakinin bakım ihtiyaçları ve tesis bünyesinde sunulan hizmetlere göre değişmektedir.

Huzurevinde konaklayan sakinlere tesis bünyesinde yemek, barınma, güvenlik, temizlik gibi hizmetlerin yanı sıra çeşitli aktivitelerle boş zamanlarını değerlendirme fırsatı da sunulmaktadır. İstanbul huzurevi ‘nde konaklayan yaşlıların diğer sakinlerle bir araya gelerek sosyalleşmesine vesile olan bu aktiviteler, huzurevindeki sakinlerin yaşamı keyifle deneyimlemeye devam etmelerini amaçlamaktadır.

İstanbul’da huzurevi seçerken detaylı araştırma yapılması ileriki dönemlerde uyum sorunu yaşanmaması adına çok önemlidir. Özellikle internet İstanbul’un her iki yakasında da huzurevi araştırmasına başlamak için iyi bir kaynaktır. Kendisi veya yakını için araştırmayı yapan kişi öncelikle kendisi veya yakını için en önemli olan konuyu belirlemelidir, bu kimileri için yaşanmak istenen semt, kimileri için özel bir hizmet veya aylık konaklama bedeli olabilir. Seçilen en önemli konuya göre internetten ulaşılacak huzurevleri listelenmeli ve telefonla bilgi alınarak, liste kısaltılmalıdır. Sonrasında ise kısa listede yer alan İstanbul huzurevleri mutlaka ziyaret edilmeli ve aşağıda listelenen belli başlı konular tetkik edilmelidir.

  • Huzurevinin giriş alanı ve diğer alanları temiz mi, eşyalar düzenli olarak yerleştirilmiş mi, tesis içerisinde kötü kokular var mı?
  • Sizi karşılayan personel güler yüzlü mü, huzurevinde konaklayan sakinler güler yüzlü mü?
  • Dolaştığınız alanlarda görev yapan yeterli sayıda personel var mı?
  • Huzurevinde sunulan yemekler nerede pişiriliyor? Öğünler doyurucu ve sağlıklı mı? Lezzetli mi?