yataktan-kalkan-adamİstanbul bakımevi dahilinde Alzheimer ve Demans gibi rahatsızlıklardan dolayı bilişsel fonksiyonlarında gerileme yaşayan kişiler ile felç veya büyük ameliyat sonrası özel bakım desteğine ihtiyaç duyan misafirlere hizmet sunulmaktadır. Çağımızın vebası olarak da adlandırılan Alzheimer hastalığına yakalanmış kişiler, istanbul bakımevlerinden hizmet alan grupların başında gelmektedir.

Alzheimer, zihinsel ve sosyal yetenekleri ciddi şekilde olumsuz etkileyerek kişinin günlük faaliyetlerini engelleyen bir grup semptomu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Alzheimer hastalığında genellikle üç aşama olduğu kabul edilir:

1. Hafif Alzheimer hastalığı: Başlangıç aşamasında kişide genellikle bellek kaybı ve kişiliklerinde küçük değişiklikler görülür. Yakın zamandaki olayları, tanıdıkları kişilerin ya da şeylerin isimlerini hatırlamakta zorlanabilirler. Basit matematik problemlerini artık çözemeyebilirler. Hafif Alzheimer hastalığı olan kişiler, planlama ve organize etme yeteneklerini yavaş yavaş kaybederler.

2. Orta Şiddette Alzheimer Hastalığı: Bellek kaybı ve kafa karışıklığı daha belirgin hale gelir. Kişi organizasyon, planlama ve talimatları izlemede daha büyük sorun yaşar. Giyinmek için yardıma ihtiyaç duyabilir, idrarını tutamamaya başlayabilir, yani idrar torbasını ve/veya bağırsaklarını kontrol edemez. Aile bireylerini ve arkadaşlarını tanımada zorlanabilir. Nerede olduklarını, günü ya da yılı bilemeyebilirler. Ayrıca muhakeme edemeyip kaybolabilirler.

3. Şiddetli Alzheimer hastalığı: Alzheimer’ın son aşamasıdır ve hastalar bu aşamada günlük ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle başkalarının yardımına ihtiyaç duyar. Yardımsız yürüyemez ya da ayağa kalkamayabilirler. Konuşamayabilir, aile bireylerini genellikle tanımayabilirler. Yutmada zorlanabilir, yemek yemeyi reddedebilirler.

Hastalığın orta şiddette evresinde bulunan kişiler için eğer evde bakılmaları mümkün değilse, İstanbul bakımevi ‘nde bakım almaları uygun bir seçenek olabilir. Hastalığın şiddetli evresindeki hastaların ise kendi yakınları tarafından bakılmaları hem fiziksel hem de manevi olarak oldukça zorlayıcıdır, İstanbul bakımevi ‘nde özellikle bu evredeki kişiler için sabahın erken saatlerinden yatma vaktine kadar hemşire ve hasta bakıcılardan oluşan bir ekip ile bakım ve gözlem yapılır.

Alzheimer hastalığı bulunan yakınınız için İstanbul bakımevi seçerken İstanbul bakımevi ‘nin özel bakım yaşlıları için tasarlanmış bir bölümü olması dikkat edilmelidir. Özellikle hafif ve orta şiddetteki hastalık evresindekilerin özgür olarak hareket edebilecekleri bir alan son derece önemlidir. Bu alanın yeterince geniş ve ferah olması, iyi aydınlatılmış olması ve mobilyalarının düzenli bir şekilde yerleştirilmiş olması hastaların yaşam kalitesini artıracaktır. İstanbul bakımevi’nin Alzheimer hastalarına ayrılmış alanının giriş ve çıkışlarının güvenli olması son derece önemlidir çünkü Alzheimer hastalarında mekan kavramı kaybolmakta ve hastalar bulundukları mekandan çıkıp, bilinçsiz bir şekilde yürümektedirler. Yine ideal İstanbul bakımevi ‘nde hastalar için ayrılmış alanın doğal ışık alması ve hastaları doğadan izole etmemesi gerekmektedir.

Hastalığın şiddetli evresinde hastaların bakım ihtiyaçları gün boyu sürmektedir, İstanbul bakımevi personelinin hem hastanın fiziksel ihtiyaçlarını karşılaması hem de hastayla doğru şekilde iletişim kurması çok önemlidir.