• Huzurevi / bakımevi seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

  Güvenilir ve iyi bir tesis arayanlar için artık seçenekler eskisi kadar kısıtlı değil. Farklı ihtiyaçlara, amaçlara ve bütçelere hitap eden birçok özel kurum kapılarını 55 yaş üzeri bireyler için açmış durumda. Peki, büyükleriniz için uzun dönemli konaklama ve bakım şartları sunan tesisleri incelerken nelere dikkat etmelisiniz? Bir tesisin gerçekten “iyi” olup olmadığını nasıl anlarsınız? Yazımda konuyla ilgili faydalı olacağına inandığım bazı önemli noktaları paylaşacağım.

  Kimin denetiminde?

  Huzurevleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı çalışırlar ve bu bakanlığa bağlı görevliler tarafından kapsamlı biçimde denetlenirler. Tesisin ruhsatlandırılmış olduğundan emin olmak adına kesinlikle ilgili bakanlıktan alınmış “Çalışma Belgesi”ni ve “Sorumlu Müdür” onayını görmek isteyin. Huzurevinin geçirmiş olduğu son denetimde oluşturulan denetim raporu, birçok konuda sizi net olarak bilgilendirecektir.

  Binanın konumu ve fiziki yapısı uygun mu?

  Her konumun çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır. Şehrin içerisindeki tesisler ulaşım, sosyalleşme ve hizmetlere erişim açısından avantajlıyken, kısıtlı kapalı ve açık alanları sebebiyle dezavantajlıdır. Şehrin dışında yer alan tesisler ise zengin fiziksel alanlarının yanında ulaşım, sosyalleşme ve hizmetlere erişim konularında yeterli olanaklar sunamayabilirler. Seçeceğiniz huzurevinin yeterli kapalı ve açık alanlara sahip olduğuna, aynı zamanda kolay ulaşılabilir ve ihtiyaç halinde hizmetlere ulaşabilir bir noktada olmasına özen gösterin. Ayrıca tesisin mimari açıdan ileri yaştaki bireylerin kullanımına uygun olduğundan, dik merdivenlere, karanlık ve dar koridorlara sahip olmadığından emin olun.

  Personel yeterli mi?

  Personel sayısının yeterliliğini test etmenin en kolay yolu, kimsenin sizi beklemediği bir saatte tesisi ziyaret etmektir. Mesai saatleri dışında yapacağınız küçük ziyaretler, işlerin her zaman yolunda gidip gitmediğini net biçimde gözlerinizin önüne serecektir. Bakımevinde yeterli sayıda personelin çalışıyor olmasının yanı sıra personellerin işlerinin ehli olup olması da son derece önemlidir. Çalışanların sertifikalarını görmeyi talep ederek, çalışanların gerekli mercilerce belgelendirilmiş olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Aynı şekilde, rutin hizmet içi eğitim programının bir kopyasını görmek isteyebilirsiniz.

  Kalanlar ve yakınları memnun mu?

  Tesisin hali hazırdaki sakinleri ve onların yakınları oldukça kıymetli bilgi kaynaklarıdır. Yorumlarını alın. Hangi konuda eksiklik olduğunu düşündüklerini sorun. Eğer bir sorun hakkında bilgi alırsanız, bunu teyit etmek amacıyla farklı bir sakin veya yakını ile bilgi alışverişi yapın.

  Genel alanlar ve kişisel mekânlar yeterince temiz mi?

  Tesisin temizliği son derece önemli bir konudur. Yeterince temizlenmeyen mekanlar enfeksiyon riski oluşturup ciddi sağlık riskleri doğurabilir. Misafirlerine değer veren bir işletme bunu şansa bırakmamalıdır. Dolayısıyla temizlik planları ve zaman çizelgeleri bulunmalı, bunlar düzenli olarak kontrol ediliyor olmalıdır. Temizlik sorumlusu ile bu konular hakkında konuşmaktan çekinmeyin. Nerelerin ne sıklıkta ve kimler tarafından temizlendiğini, temizliğin “yeterlilik” durumunun ne şekilde denetlendiğini öğrenin. Ayrıca etrafta fazla baskın olan “güzel” kokular var ise şüphe duyun. Baskın yapay kokular, genellikle temizlik zafiyeti nedeniyle ortaya çıkan kötü kokuları maskelemek amacıyla kullanılır. Ortam kokusunun sizi rahatsız etmeyecek biçimde şartlandırılmış olduğundan emin olun.

  Öğünler doyurucu ve sağlıklı mı? Lezzetli mi?

  Huzurevlerinde yemek çok önemlidir, yemeklerin kalitesi ve lezzeti kalan sakinlerin memnuniyet düzeylerini direkt biçimde etkilediği gibi, sağlıklarını da etkilemektedir. Öğünlerin ne şekilde ve kim tarafından planlandığını araştırın. Yemek tesiste pişiyorsa mutfağı gezin. Dışarıdan tedarik ediliyorsa tedarikçi firmanın referans listesini talep edin ve iletişime geçin. Yemeğin tadına bakmayı ihmal etmeyin. Ayrıca yaşlı bireylerin durumlarına uygun özel öğünler (diyet) çıkıp çıkmadığını da kontrol edin.

  Tesiste kalmak eğlenceli mi?

  Kimse can sıkıcı bir yerde vakit geçirmek istemez. Huzurevinde, her sakinin keyif alacağı, kaliteli vakit geçirmeye yardımcı ve teşvik edici aktiviteler düzenlenmelidir. Bu aktiviteler belirli bir program dâhilinde yapılmalıdır ve önceden belirlenip duyurulmalıdır. Tesise ait aktivite planını incelemek, sakinlerin boş vakitlerini ne derece eğlenceli veya verimli geçirdikleri yönünde fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır. Vakit ayırıp bu tür etkinliklere katılmanız, işlevselliği görmeniz açısından da faydalı olacaktır.

  Oruç Tilkici
  Operasyon Müdürü

  Okuduğunuz için teşekkürler. →