Huzurevi bölümünde 55 yaşını doldurmuş, hayatı kimi zaman yorucu hale getiren detayları unutup, sadece keyifli kısımları tecrübe etmek, yepyeni dostluklar ve paylaşımlar edinmek isteyen herkes konaklayabilir.

Huzurevi misafirlerimiz için, 3 ana öğün ve ara öğünler olmak üzere tüm öğün yemeklerinin verilmesi, günlük oda ve banyo temizliğinin yapılması, düzenli aralıklarla havlu, çarşaf ve nevresimlerinin değiştirilmesi, kişisel çamaşırlarının yıkanması ve ütülenmesi hizmetlerini sağlıyoruz. Huzurevi misafirlerimiz günlük rutinlerine ve aktivitelerine devam ederken, ihtiyaç duyabilecekleri sağlık ve bakım hizmetlerine kolayca ulaşabiliyorlar. Huzurevi tesisimizde 7/24 görev yapan hemşire ve hasta bakıcılar misafirlerimizin kişisel hijyen, mobilizasyon, ilaç takibi ve tansiyon ölçümünü içeren günlük bakımlarını yaparken, Kurum Doktoru Huzurevi misafirlerinin düzenli olarak fiziksel muayenelerini yapıyor ve tedavi planlarının takibini gerçekleştiriyor.

Huzurevi bölümümüzde gün kahvaltı ile başlar. Ahçımız saat 07:00 sularında erkenci konuklarını ağırlamaya başlar ve kahvaltı saat 10:00’a kadar devam eder. Huzurevi sakinlerimiz kahvaltılarını ederken günlük gazete siparişleri tesisimize ulaşır. Tesis hemşirelerimiz huzurevi sakinlerimizin ilaçlarını servis etmeye başladıkları sırada duyulan kahve kokuları, biraz sonra koyulaşacak sohbetlerin ve gündem yorumlarının habercisi olur. Saat 11:00’e doğru, havanın ısınmasıyla birlikte ön bahçemizde yürüyüş yapan sakinlerimiz görünmeye başlar. Öğlen yemeği hazırlıklarını tamamlayan ahçımız, 12:00 civarında restorana gelmeye başlayan sakinlerimizle tek tek ilgilenir. Öğlen yemeğinden sonra günün programında olan etkinlikle ilgili psikoloğumuz sakinlerimizi ziyaret eder. Etkinliklerimiz genellikle iki türlüdür. Hava ve mevsim koşullarına göre tesis dışı veya tesis içi etkinlikler düzenlenir. Sanat, doğa, kültür veya eğlence temalı gezilerimiz olduğu gibi, dondurmasını çok beğendiğimiz tarihi Girit Dondurmacısını da sık sık ziyaret etmeyi ihmal etmeyiz. Eğer tesis içerisindeysek, sakinlerimizin tercihine göre bahçecilik, film saati, müzik dinletisi veya masa başı hobileri temalı etkinlikler düzenleriz. 18:00 sularında akşam yemeği başlar ve sonrasında bazı sakinlerimiz günün yorgunluğunu atmak amacıyla yavaş yavaş odalarına çekilirken, diğer sakinlerimiz kütüphanemizde, terasımızda ya da lobimizde sosyalleşmeye devam ederler. Tüm gün boyunca sakinlerimizin yanlarında olan sağlık ekibimiz, sakinlerimiz yatmadan evvel tedavi planlarını tamamlar ve tüm bulguları kayıt altına alırlar.

Huzurevi binamız, misafirlerimizin erişilebilirlik ve ergonomi beklentilerine göre tasarlanmıştır. Huzurevi binamız İstanbul’un genelinde görmeye alıştığımız dikey eksende yükselen dar ve bahçesiz binalardan farklı olarak, uzun dönemli konaklamalara uygun olarak, yatay eksende genişlemektedir ve çevresinde 1500 m2’lik bahçesi bulunmaktadır. Geniş asansörü, ferah koridorları, 2 kişinin aynı anda rahatlıkla kullanabileceği merdivenleri, denge kaybı yaşanması ihtimaline karşı düşünülmüş tutunma barları ve doğal ışık alan salonları ile hareket kapasitesinde kısıtlılık yaşayan misafirlerimiz bile huzurevimizdeki ortak kullanım alanlarına rahatlıkla ulaşabilmekte ve diğer sakinlerimizle sosyalleşebilmektedir.

Kurum Psikoloğumuzun rehberliğinde, Huzurevi ekibimiz, misafirlerimizin sosyalleşmeleri amacıyla uygun ortamın oluşturulması ve keyifli aktivitelerin düzenlenmesi için çalışıyor. Fiziksel gerilemeyi vaktinden önce davet eden unsurun psikolojik gerileme olduğundan yola çıkarak, Huzurevi bölümünde sosyal ilişkilerin ve arkadaşlıkların kolayca kurulduğu bir ortam oluşturmak en önemli hedefimiz.

Halit-Kıvanç3-web

Şu anda huzurevinde konaklayan sakinlerimizin arasında akademisyenler, hukukçular, iş adamları, öğretmenler, mühendisler, bankacılar, müzisyenler, turizm rehberleri, mimarlar, futbolcular, işçiler, gemi kaptanları, sporcular, askerler, hemşireler ve ev hanımları bulunuyor. Tesisimizde birçok sosyal ve ekonomik seviyeden kişinin kaldığı için buna bağlı olarak farklı arkadaş ve paylaşım grupları oluşuyor.

Aynı şekilde, huzurevinde konaklayan sakinlerimizin tesis dışındaki yaşam ile bağlantılarını devam ettirmelerini sağlamak adına çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Tesis dışına yapılan ziyaretlere ve tesis dışından gelen konuşmacılara ek olarak, örneğin öğlen yemeğinde pişecek balığın seçimini yapmak için aşçımız huzurevi sakinimizle birlikte balık haline gidiyor veya gün yapma sırası kendisine gelen misafirimizin arkadaşlarını tesisimize davet ediyor ve kütüphanemizde ağırlıyoruz…

Psikoloğumuzun yaşlılık ve sosyalleşme konusunda hazırladığı yazıyı aşağıda bulabilirsiniz.

“Yaşlılık, yaşam süresince hepimizin geçtiği ve geçeceği doğal gelişim evrelerinin sonuncusudur. Ancak doğal hayat akışının aksine, toplumların yaşlılıkla ilgili sosyal temsillerinin genellikle olumsuz olduğu gözlemlenmektedir. Bunun nedenleri, yaşlılıkta ölüm gerçeği ile karşılaşma, geçmişin muhasebesi, ileri yaş ile birlikte gelen fizyolojik, psikolojik ve sosyal sorunlar olarak sayılabilir. Toplumun, yaşlılıkla ilgili sosyal temsillerine paralel olarak, huzurevi ve bakımevi gibi kurumlarla ilgili de sahip olduğu temsiller çoğu zaman olumsuz olmaktadır. Oysa, sosyal hayatını ve aktifliğini kaybetmek istemeyen yaşlı bireyler için toplu halde yaşanan bir tesiste konaklamak, insan ilişkilerine devam edebilmeleri ve üretimde kalabilmelerini sağladığı için hem avantajlı hem de motive edici olmaktadır.

Sosyalleşme isteği, yaşlı bireylerin huzurevi gibi kurumlarda kalmaya karar vermelerinin başlıca nedenlerinden biridir (Consulting, Barem Research International G&G, 2006). Nitekim huzurevi ve bakımevi gibi kurumlarda kurulan ve gelişen toplumsal bağ, kişilerin akranlarıyla bir arada vakit geçirebilmelerine ve sosyalleşebilmelerine zemin hazırlamaktadır. Her bir bireyin kendi yaşam öyküsünden itibaren kuruma getirdiği yaşam biçim ve görüşü, çok kültürlü toplumsal bağın kurulmasına da imkan sağlamaktadır.

Yaşlı bireylerin arkadaş edinebilme ve sosyalleşebilme düzeylerinin yüksek olmadığı ve toplu yaşama alanlarında dahi kendi köşelerine çekildikleri ve yalnızlığı tercih ettikleri gözlenebilir. Bu aşamada, bireylerin sosyalleşebilmelerini ve arkadaş bulabilmelerini sağlamak amacıyla, kurum içi aktivitelerin önemli rol oynayacağı düşünülmelidir. Keza yapılan araştırmalar, yaşlılık dönemine uyum ve yaşam doyumunun, bireylerin boş zamanlarını değerlendirebilmelerine bağlı olduğunu belirtiyor (Dönümcü, 2007). Dünya Sağlık Örgütü  tarafından geliştirilmiş olan ‘Aktif Yaşlanma’ kavramı, yaşlı bireylerin yaşamın içinde üretken bir biçimde kalabilmelerini ifade etmek amacıyla meydana getirilmiştir. Kavram, yaşlı bireylerin bir uğraş ile vakit geçirdiklerinde ve yeniden üretmeye başladıklarında ‘varlıklarını anlamlı kıldıklarını’ hissedeceklerini önermektedir (Görgün Baran, 2011). Dolayısıyla, huzurevi ve bakımevi gibi kurumlarda yaşlı bireyleri bir araya getirebilecek olanakların değerlendirilmesi ve yapılacak aktivitelerin yaşlı bireylerin cinsiyet, sağlık durumu, sosyo-kültürel düzey ve mesleki durumlarına göre özelleştirilmeleri önem taşımaktadır.

Sonuç olarak, yaşlı bireyler için, kısmi de olsa öznellikleriyle ilgili bilgi edinebilmek, yeniden bir şeyleri arzu etmeye başlamak ve gün geçtikçe değişip dönüşmekte olan hayata uyum sağlamak adına, huzurevi ve bakımevi gibi kurumlar olumlu rol oynamaktadır. Yaşlı bireylerin akranlarıyla gerçekleştirdikleri çalışmaların yanı sıra, kuşaklararası köprülerin kurulmasına da imkan sağlayan çalışmaların huzurevi gibi kurumlar tarafından desteklenmeleri gerekmektedir.”

Kaynakça

Aydın, A., & Aydın, A. (2014). Aktif Yaşlanma ile Yaşam Boyu Öğrenme Arasındaki İlişkiye Teorik Bir Bakış. International Journal of Social and Economic Sciences , 2 (4), 76-81.

Consulting, Barem Research International G&G. (2006). Yaşlılara Sunulan Sosyal Hizmetlerin Değerlendirilmesi.

Dönümcü, Ş. (2007). Yaşlılıkta Üretmek: Kendini Sürekli Yeniden Yaratmak. A. İ. Yüksekokulu (Dü.), Yaşlılıkta Verimlilik. içinde Bolu.

Görgün Baran, A. (2011). The Social Dimension of Elderliness. E. K. Gökçe içinde, Ageing is a Privilege. Ankara: Hacettepe University Publication.

Tezcan, M. (1982). Yaşlılıkta Boş Zamanların Değerlendirilmesi. A. Ü. Fakültesi (Dü.), Yaşlılık ve Sorunları içinde, (s. 179-191). Eskişehir.

 

Umur Yiğit Nural

Psikolog