• Huzurevi ziyareti

  Ülkemizin ekonomik ve sosyal alanda gösterdiği gelişmelerin en önemli göstergelerinden biri de yaşlı nüfusun artıyor olması. Toplum içerisindeki yaşlı nüfusunun artması, aynı evde yaşayan hane halkının küçülmesi ve hizmet veren tesislerin imkanlarının genişlemesi gibi etkenlerin etkisiyle de, huzurevlerinde konaklayan kişilerin sayısı her geçen gün artıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yayınladığı verilere göre, ülkemizde bu sene itibariyle yaklaşık 20,000 kişi huzurevlerinde konaklıyor.

  Halen genç bir nüfusa sahip olduğumuzdan yaşlılığa ait konular henüz gündemde yer bulmuyor, dolayısıyla henüz yaşlılık ve yaşlıların yaşamını çok yakından tanımıyoruz. Bu yüzden de bir çoğumuz konu yaşlı yakınımız olduğu zaman, hele hele huzurevinde konaklayan bir yaşlı yakınımız olduğu zaman ne yapmamız, ne hissetmemiz, haftada kaç kere huzurevi ziyareti yapmamız gerektiğini bilemiyoruz. Öncelikle içimiz rahat olsun, huzurevinde konaklayan yaşlıların fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçları karşılanıyor ve yaşlılar hayatlarını memnun olarak sürdüyorlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2012 senesinde yaptırılan bir araştırmaya göre, araştırmaya katılan 449 yaşlının, %90’ı “huzurevinde yaşamaktan memnunum” veya “huzurevinde yaşamaktan çok memnunum” cevabını vermiş.

  İdeal huzurevi ziyareti sıklığı ne olmalı?

   

  Bu konuda için evrensel olarak baz kabul edilmiş bir rakam yok, tamamen huzurevinde konaklayan kişinin ve yakınlarının tercihi. Bazı huzurevi sakinleri sık sık ziyaret edilmeyi tercih ederken, bazı sakinlerimiz sık gerçekleşen ziyaretlerden yorulduklarını belirtiyorlar. Önerimiz yakınınızı her hafta ziyaret etmeniz olur, eğer konakladığı tesis bulunduğunuz bölgeye yakın ise daha sık da uğrayabilirsiniz.

  Aileden Biri Huzurevi ve Bakımevinde keyifli bir huzurevi ziyareti

   

  En uygun ziyaret günü ve saati hangisidir?

  Huzurevine dilediğiniz gün gelebilirsiniz, özellikle önemli günleri veya hafta sonlarını beklemenize gerek yok. Eğer huzurevinde bir aktivite olacaksa ve yakınınızla birlikte bu aktiviteye katılmaktan keyif alacaksanız, o aktivitenin olduğu günü seçebilirsiniz. Bazı sakinlerimiz konuşmaktan ziyade bir aktivite paylaşarak yakınlarıyla sosyalleşiyorlar, o anlamda tesiste aktivitenin olduğu veya sizin kendi aktivitenizi yaratabileceğiniz gün ideal olacaktır. Bu arada Anneler Günü, Babalar Günü, Doğum Günü ve Bayramlar gibi önemli günlerde sakinlerimizin ziyaret edilme beklentileri daha fazla oluyor. Keza yapılan araştırmalar, insanların ilerleyen yaşlarında yaş dönümlerini daha yakından hissettiren önemli günlerin daha fazla takip edildiğini gösteriyor. Ayrıca, ortak kültürümüzde bayramlar ailelerin bir araya geldiği zamanlar olduğu için, bu günlerde sakinlerin huzurevi ziyareti beklentisi daha yüksek oluyor. Son olarak, ziyarete geldiğiniz saat yakınınızın uyku saatine veya gün sonuna yakın olmazsa, daha iyi olacaktır.

  Her bir ziyaretinizin bir öncekinden farklı olması için neler yapabilirsiniz?

  Genel olarak bu konuda önce rahat olunması gerekiyor, çünkü ziyaretlerde en önemli olan şey içimizdeki sevgi ve pozitif enerjiyi yakınımıza aktarmak. Yine de huzurevi ziyareti sırasında sohbet etmek, yemek yemek ya da birlikte oturmanın yanı sıra, yakınınızın bugün veya geçmişinde ilgi duyduğu veya meslek sahibi olduğu bir konuda eğlenceli bir çalışma yapabilirsiniz. Bugüne değin ziyaretçilerin yakınlarıyla birlikte şiirler okuduklarını, Türk Sanat Müziği şarkıları söylediklerini, boyama kitaplarıyla resim yaptıklarını ve hatta mutfağa girip birlikte çikolatalı kek yaptıklarını gördük, tüm bu aktiviteler hem sakinimiz hem de ziyaret edenler için çok keyifli geçti.

  Ziyarete geldiğinizde diğer sakinlerle de ilgilenmeli misiniz?

  Özellikle yakınınızın bolca vakit geçirdiği arkadaşları varsa, ziyaretiniz sırasında yakınınız ve arkadaşlarıyla birlikte olmanız tüm bu arkadaş grubu için uzun uzun konuşulacak konular yaratacaktır. Aynı şekilde, huzurevinde konaklayan bir komşunuzun akrabası veya uzak bir yakınınız da olabilir, farklı huzurevi sakinlerini ziyaretini sırasında bir araya getirmek, onların günlük hayatlarında yaratmadıkları bir sosyalleşme fırsatı oluşturacaktır.

  Ziyarete geldiğinizde yanınızda yiyecek getirmeli misiniz?

  Yakınınızın sizden ricaları olabilir veya memleketinizden veya seyahat ettiğiniz bir ülkeden aldığınız gıda ürünlerini getirmek isteyebilirsiniz. Yakınınızın sağlık durumu bu gıdayı tüketmeye uygunsa, yakınınızın odasında veya huzurevinin mutfağında bu gıda ürününü bozulmadan saklayabilecek şartlar mevcutsa ziyaretinizde yiyecek getirebilirsiniz.

  Kalabalık bir aileyseniz, en fazla kaç kişi ziyarete gelmelisiniz?

  Eğer yakınınız kalabalık bir grup içerisinde bulunduğu zaman tüm konuşulanları duyabiliyor ve söylenenleri takip edebiliyorsa, büyük gruplar halinde ziyaret etmeniz onun için keyifli olacaktır, özellikle aileleriyle birlikte tesisimize gelen ilkokul ve yuva yaşındaki çocuklar sakinlerimizinden büyük ilgi görüyor. Ancak bazen kalabalık gruplarda, sakinlerin oryantasyonları bozulabiliyor ve herkesin gerisinde kaldıklarını hissettiklerinde moralleri bozulabiliyor, bu konuya da önem verilmesi gerekmektedir.

  Huzurevinde yaşayan yakınım olmasa da huzurevine gidebilir miyim?

  Huzurevi ve bakımevi gibi uzun dönemli konaklama merkezleri kişilerin izole yaşadıkları ve hayattan uzak kaldıkları yerler değildir. Bilakis bu merkezlerde, kişiler akranlarıyla sosyalleşme fırsatı bulurken, grup halinde hareket ederek tek başlarına gerçekleştiremeyecekleri birçok aktiviteyi gerçekleştirebilmektedirler. Bu anlamda gönüllülerin desteği çok önemlidir. Özetle, huzurevinde yaşayan yakınınız olmasa da huzurevine ziyarete gelebilirsiniz, hatta bu ziyaretleri düzenli hale getirerek bir gönüllü olarak görev alabilir ve toplumumuza bir katkıda bulunabilirsiniz. Ziyaretiniz öncesi merkezi arayarak, Sosyal Hizmet Uzmanı ile görüşmeniz ve kendisinden ön bilgi almanız ziyaretlerin planlanması açısında çok faydalı olacaktır.

   

   

  Okuduğunuz için teşekkürler. →