Toplum içerisinde yaşlı nüfusunun artması ve aynı evde yaşayan hane halkı sayısının küçülmesi ile birlikte daha fazla ailenin huzur evlerini tercih etmeye başladığı görülmektedir. Ülkemizde yaşlılara konaklama ve gerekli durumlarda sağlık ve bakım hizmetleri de sunan bu tesisler için farklı algılar bulunmaktadır. Bir grup bu tür tesisleri kimsesizlik ve yalnızlık ile birlikte düşünmekte, diğer bir grup ise bu tesisleri yetişkinlerin faydalandıkları öğrenci yurtlarına benzetmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  yaşlıların ve yakınlarının huzur evleri konusundaki düşüncelerini öğrenmek amacı ile çeşitli araştırmalar düzenlemektedir. 2006 yılında 229 kişi ile yapılan bir anket çalışmasının sonuçlarına göre, huzurevine yerleşmek için sırada bekleyen yaşlıların %28’inin merakla ve heyecanla sıralarının gelmesini beklediği görülmüştür. Yine Bakanlık tarafından 2012 yılında 449 katılımcı ile yapılan araştırmaya göre, huzurevi sakinleri arasında “huzurevinde yaşamaktan memnunum ve çok memnunum” diyenlerin oranı %90’dır.

Kimler faydalanabilir?

Nasıl her birimiz farklı isek, ihtiyaçlarımız da farklı, bu yüzden huzur evleri sakinlerine farklı hizmetler ve farklı tercih sebepleri sunmaktadır. Kendi yaşamını bağımsız olarak idame edebilen bir kişi, akranlarıyla sosyalleşebileceği bir ortam paylaşırken, yemek, çamaşır, temizlik gibi konularla uğraşmak istemeyen bir kişi tesiste konaklamayı otelcilik hizmetleri için tercih etmektedir. Bunlarla birlikte çoğu kişinin tercih sebebi ihtiyaç durumunda sağlık ve bakım hizmetlerine çabucak ulaşabilmektir, binalarda görev yapan hemşireler ve bakım personelleri 7 gün 24 saat esasıyla çalışarak bu hizmeti sunmaktadırlar.

Türkiye’nin her ilinde huzurevi var mı?

Türkiye’de ülkenin geneline yayılmış 62 ilimizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı huzur evleri bulunmaktadır. Bu kuruluşların bazıları sadece huzurevi olarak hizmet vermekte, diğerlerinin bünyesinde ise özel bakım üniteleri bulunmaktadır. Özel bakım ünitelerinde, yaşlılığın getirdiği fiziksel veya zihinsel gerileme veya hastalıklardan dolayı gün boyunca bir sağlık personelinin desteğine ihtiyaç duyan kişiler barınmaktadır.