Hasta yakınının tercihine göre, ki çoğu zaman hastanın eşi veya kızı bu rolü üstlenmektedir, hasta bakımı evde veya kurumda gerçekleşebilir. Bu önemli karar evin imkanları, bakım veren kişinin bakım konusundaki bilgisi, bakım veren kişinin müsait vakti olup olmaması gibi konulara bağlıdır. Ancak özellikle acil durumlarda evin bulunduğu lokasyona kolay ulaşılamaması, evde küçük çocukların olması gibi durumlar söz konusu olduğunda kurumsal bakım alternatifinin değerlendirilmesi bakım sürecini hem hasta hem de ailesi için daha uygun hale getirecektir.

Bakım veren kişide tükenmişlik

Bakım veren kişilerin hasta bakımı sürecinde kendilerine dikkat etmeleri, bir teknik direktör gibi sürekli olarak kendi fiziksel ve ruhsal durumlarını gözlemlemeleri çok önemlidir. Bakım veren kişi, belli bir süre sonra fiziksel yorgunluk hissedebilir veya bakım için harcadığı sürenin kendisinin hayatının diğer alanlarına odaklanmasına engel olduğunu düşünmeye başlayabilir. Varlığını çoğu zaman fiziksel yorgunluk, sürekli devam eden öfke ve sabırsızlık hali şeklinde gösteren bu tükenmişlik durumu, yönetilemez boyutlara geldiği durumlarda hem bakım veren kişiye hem de hastaya zarar verecek hale gelebilir. Bu yüzden yakınının bakımı ile uğraşan kişinin sorumluluğunu diğer aile üyeleriyle konuşabilmesi ve paylaşabilmesi ve belirli aralarla mola verebilmesi çok önemlidir.

Bakım konusundaki destekler

Ülkemizde birçok aile hasta bakımı konusunda farklı destekler almaktadır. Sağlık Bakanlığı’na bağlı kamu hastanelerinin bünyelerinde evde sağlık birimleri bulunmakta ve bu birimler hastaneden taburcu olan veya başvuruda bulunan kişilere, yaşadıkları evde, ziyaret usulü çeşitli hizmetler sunmaktadır. Kurumda bakım alternatifi tercih eden aileler için ise, kamu tarafından işletilen, belediyeler tarafından işletilen, vakıflar tarafından işletilen ve özel şirketler tarafından işletilen huzurevleri ve bakımevleri bulunmaktadır. Aileler yakınları için en iyi uzun dönemli bakım şartlarını oluşturmaya çalışırken, doktorlarından ve bu konuda uzman yardımcı sağlık personellerinden bilgi alabilirler.