Tarihi İstanbul’un tarihi ile başlayan Bakırköy, İstanbul’un batı yakasında M.S. 384 yılında Konstantin tarafından bir eğlence ve sayfiye yeri olarak kurulmuştur. Bugün toplam 15 mahalleden oluşan ilçenin yüzölçümü yaklaşık 30 km2’dir. Yaklaşık 225,000 kişinin barındığı Bakırköy ilçesi, günümüzde İstanbul’un az nüfuslu ilçelerindendir. Bakırköy huzurevi konusunda birçok farklı seçenek sunmaktadır. İlçede Bakırköy Belediyesi tarafından işletilen bir adet kuruluşla, 1 adet vakıf tarafından işletilen kuruluş ve 4 adet özel kuruluş bulunmaktadır. İlçede bulunan toplam huzurevi yatağı kapasitesi 348’dir.

Huzurevi seçerken nelere dikkat etmeli?

Huzurevi seçimi ailelerin çok önem verdiği bir süreçtir. Ülkemizde huzurevleri eğer bünyelerinde özel bakım ünitesi bulunuyorsa, bakımevi olarak da hizmet vermektedir. Huzurevleri arasında henüz bir branşlaşma olmadığı için önemli seçim kriterleri coğrafi yakınlık, konaklama ücreti, kuruluşun fiziksel şartları ve çalışan kalitesi olmaktadır. Aileler için yakınlarının konakladığı huzurevinin kendi bulundukları muhite yakın olması çok önemlidir. Hem düzenli ziyaretlerin kolayca yapılabilmesi hem de gerekli durumlarda bir an evvel huzurevine ulaşılabilmesi için, özellikle İstanbul trafiği göz önüne alındığında huzurevinin mümkünse aynı yakada hatta aynı ilçede bulunması büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda Bakırköy’de yaşayan vatandaşların yakınları için ilk tercihi Bakırköy huzurevi olacaktır.

Huzurevi ücretleri ne seviyededir?

Bakırköy huzurevi ücretleri tesisin işletmecisine, fiziksel şartlarına ve tercih edilen oda büyüklüğüne göre değişmektedir. Bakırköy Belediyesi tarafından işletilen Şefkat Huzurevi’nin ücretlerini belediyenin danışma hattı aranarak öğrenilebilir. Bakırköy’de faaliyet gösteren özel huzurevleri ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve İstanbul Valiliği’nce belirlenen taban fiyat ve tavan fiyat seviyelerine uymakla yükümlüdür. 2017 senesi için taban fiyat 797,4TL + KDV, tavan fiyat ise 4252,2TL + KDV olarak belirtilmiştir. Aylık konaklama ücreti, kişinin konakladığı odanın tek kişilik veya çok kişilik olmasına göre de değişiklik gösterecektir.