hasta bakımıYaşlılığın yanı sıra sürekli bakıma ihtiyacı olan kimseler için hizmet veren bakımevleri birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Huzurevlerinden daha farklı ve sağlık hizmetleri sunumu açısından daha kapsamlı olan bakımevlerinde, yaşlıların gereken her türlü bakımı eksiksiz ve profesyonel sağlık çalışanları tarafından yerine getiriliyor. Aile fertlerinin yaşlı yakınları için bakımevi fikrine ısınma süreçleri biraz zor olsa da, kurumda sunulan uygun ortam ve profesyonel hizmetleri evde sağlayamayacakları için doğru bir seçim olduğunu fark etmek hiç zor olmuyor.
Bakımevi seçiminde dikkat edilmesi gereken hususların başında hastalığın bakımındaki gerekliliklerinin ne olduğunun, hasta bakımının nasıl yapıldığının ve bir bakımevinden beklentinin ne olduğunun öğrenilmesi gerekiyor. Söz konusu hastanın ihtiyaçları ve hastalığın gerektirdiği şartları karşılayan bakımevleri arasında da, bakımevinin güvenilir ve kaliteli hizmet vermesi, fiziki alt yapısı, lokasyonu, personel sayısı, odalarda konaklayan kişi sayısı, acil müdahale ekipmanları, sağlıklı ve hijyenik yemek sunumu ön plana çıkıyor.
Bakımevlerinde konaklayan kişiler, genellikle yatağa bağımlı, solunum veya beslenme desteği alan ya da Alzheimer hastalarından oluşuyor. Günlük hayatı oldukça zor bir hale getiren ve kişinin kendisi kadar, yakınlarına da zor zamanlar yaşatan bu durum için bakımevlerinde özel üniteler bulunuyor. Suçluluk, utanç, kızgınlık duygularının sıklıkla görüldüğü bu hastalıkların bakımının daha fazla hassasiyetle yapılması gerekiyor.
Özel ünitelerde konaklayan yatağa bağımlı hastalar için bakımevi tarafından yerine getirilmesi gereken hizmetler şunlardır:
–    Uzman sağlık personellerinin, hemşirelerin, bakım teknikerlerinin ve hasta bakıcıların görev alması,
–    Personelin sabırlı, hoşgörülü ve ilgili olması,
–    Hastaların ağız, burun ve kulak bakımı gibi öz bakımlarının her gün yapılması,
–    Vücutta oluşabilecek yara ve enfeksiyon riskine karşı düzenli olarak pozisyon verilmesi, yara oluşmaması için gerekli şartların sağlanması,
–    Düzenli olarak hastanın ateş, tansiyon ve solunum fonksiyonlarının kontrol edilmesi,
–    Kişisel temizlikte olduğu gibi odanın da her gün düzenli olarak temizlenmesi, havalandırılması,
–    Hastaların kateter ve sonda değişiminin zamanında, aksatılmadan yapılması,
–    Her hastanın kendisine özel beslenme ihtiyacına özen gösterilerek doğru yemek servisinin yapılması,
–    İlaç saatlerinin aksamaması,
–    Hastalara egzersiz ve masaj hareketlerinin yaptırılması.
Alzheimer hastaları için oluşturulan özel ünitelerde ise bakım standartlarının daha da yüksek olması gerekiyor. Bu hastalar fiziksel açıdan olduğu kadar, psikolojik açıdan da rahatlatılmaya, sakinleştirilmeye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle Alzheimer hasta bakımında;
–    Temiz havada ve personelle beraber yürüyüş ve hafif egzersizlerin yapılması,
–    Hastanın gençliğinde keyif aldığı müziklerin dinletilmesi,
–    Aile bireylerinin fotoğraflarının odaya yerleştirilmesi,
–    Hastanın gün boyunca çeşitli aktiviteler ile meşgul tutulması,
–    Hastanın günlük yaşamın gerekliliklerini hasta ajite edilmeden yapmasının sağlanması gerekiyor.
Bunlar dışında kalan hastalıklar için de bakım koşulları aynı hassasiyetle sürdürülüyor. Oda ve kişisel temizlik, yemek kalitesi ve öğün sayısı, düzenli tansiyon ve nabız kontrolleri gibi bakımlar eksiksiz olarak yerine getiriliyor. Her türlü hastanın bakımında her zaman gözetim altında tutulması gerekiyor. Bakımevinde kalan hastaların her birinin hastalığına özel bir planlama oluşturuluyor ve günlük bakım ve kontrolleri buna göre yapılıyor.
Çünkü daha çok Alzheimer ve yatalak hastalar olsa da Parkinson, hipertansiyon, demans, kanser, diyabet ve yaralanma sonucu kırık-çıkığı olan hastalar dahi burada bulunabiliyor. Bu nedenle tüm hastalara kişiye özel muamele yapılarak yemek düzeni de, temizlik düzeni de, ilaç saatleri de önceden ayarlanarak programa bağlı olarak yapılıyor.
Uzman hekimlerin hastaların bakımıyla yakından ilgilenmesi gerekiyor. Rutin kontrolleri hemşireler tarafından yapılan hasta ve yaşlı misafirler, belirli aralıklarla uzman hekim tarafından da kontrol ediliyor.
Bakımevinde yaşlı hasta bakımı gerçekten de büyük bir sabır, ciddiyet ve özen gösteren bir durum. Bu nedenle tüm yaşlı yakınları haklı olarak yakınının ne derece iyi bir koşulda kaldığını ve bakımının nasıl yapıldığını görmek istiyor. Her an bu durum mümkün olamayacağı için, bakımevlerinde canlı kamera yayınları yapılarak, hasta ve yaşlı kişilerin bakımlarının nasıl ilerlediği yaşlı yakınlarına sunuluyor.
Hasta bakımının en iyi şekilde yürütülebilmesi için aynı zamanda odadaki kişi sayısının da önemi büyük. Hastalığın getirdiği özel durumlar ve kişinin kendi talebi de göz önünde bulundurularak tek kişilik ya da çok kişilik odada kalması mümkün oluyor.
Hastaların temiz havada vakit geçirebilecekleri ve dinlenebilecekleri bir bahçenin varlığı da en az personeller ve temizlik gibi temel koşullar kadar öneme sahip. Yeşilliğin içinde, trafik ve şehir gürültüsünden uzakta, yaşlıların hastalıkları süresince de psikolojik durumlarını olumlu yönde etkilemesi adına bu tarz sakin ve doğal alanların bulunması hasta bakımının gerekliliklerinden biri oluyor.
Bu şartların sağlanması halinde, yaşlı kişinin konforu ve sağlığı konusunda endişe duymaya gerek kalmıyor. Bakımevlerinde emanet edilen yaşlı yakınlarını istediği zaman ziyaret edebilen aile bireylerinin de aklında herhangi bir soru işareti kalmıyor.