Demans, Alzheimer ve benzeri rahatsızlıklardan dolayı bilişsel fonksiyonlarında gerileme yaşayan kişiler ile özel bakım gerektiren durumlardan dolayı sürekli sağlık personeli desteğine ihtiyaç duyan kişiler Bakımevi bölümümüzde ağırlanmaktadır.

Yemek, temizlik, çamaşır yıkama ve güvenlik servislerinden oluşan konaklama hizmetlerine ek olarak, Bakımevi misafirlerine 7/24 sağlık personeli gözetimi ile hastane mobilyalarının bulunduğu odalarda ihtiyaç duyabilecekleri tüm sağlık ve bakım hizmetleri sunulmaktadır.

Bakımevi ve Bakımevinde YaşamBakımevi çatısı altında 2 farklı misafir grubuna binanın 2 farklı kısmında hizmet verilmektedir. Demans, Alzheimer ve benzeri rahatsızlıklardan dolayı bilişsel fonksiyonlarında gerileme yaşayan misafirlerimiz, bakımevi bölümünün bahçe katında özgür ve güven içerisinde hareket edebilecekleri  bir alanda konaklamaktadır. Buradaki misafirlerimiz kendileri için özel tasarlanmış salon, kafeterya ve bahçe gibi ortak alanları kullanmaktadır. Bakımevi bölümündeki ikinci grubumuzu ise felç gibi özel bakım gerektiren durumlardan dolayı sürekli sağlık personeli desteğine ihtiyaç duyan veya büyük bir ameliyat sonrası rehabilitasyon dönemini kurumumuzda geçiren misafirler oluşturmaktadır. Bu misafirlerimiz, tesisin 1. katında sürekli hemşirenin bulunduğu alanda bakılmaktadırlar.

Bakımevinde yaşlılarla aktivite

Bakımevi bölümünde konaklayan misafirlerimiz, Kurum Doktorumuz tarafından sürekli olarak gözlemlenmektedir. Bakımevi misafirlerimizin ihtiyacına göre yoğun bakım ihtisası olan konsültan hekimimiz de misafirlerimizin tedavi planını takip etmektedir. Fizik tedavi ihtiyacı olan bakımevi misafirlerimize geriatrik, nörolojik ve ortopedik rehabilitasyon konusunda deneyimli fizyoterapistimiz yardımcı olmaktadır. Aynı şekilde yara bakımı konusunda desteğe ihtiyacı olan bakımevi misafirlerimiz için uzman yara bakımı hemşireleri kurumumuza gelmekte, yara bakımını üstlenmekte ve bakım personelimizi yönlendirmektedir.

Bakımevinde yaşlılarla aktivite

Bahçe katındaki bakımevi bölümünde gün, hoş ve yumuşak müzikler eşliğinde gerçekleşen uyandırma hizmeti ile başlar. Sorumlu personelimizin ilk yaptığı şey, sakinlerimizin hoşlandığı müziklerden oluşan kaydı çalmaya başlamaktır. Bakımevi sakinlerimiz, kahvaltılarını edecekleri ferah bahçe kafeteryası bölümüne alınmadan önce öz bakımları tamamlanır ve sakinlerimizin iyi hissetmeleri sağlanır. Günaydın bakımının ardından sakinlerimiz kahvaltı edecekleri alana geçerler. Burada, kendi tıbbi durumlarına uygun olarak hazırlanmış öğünler servis edilir ve sonrasında devam eden tedavilerinde yer alan ilaçlar verilir. Kahvaltı sonrasında bazı bakımevi sakinlerimiz, bakım planlarında yer alan hizmet için bakım teknikerlerimiz ile birlikte odalarına geçerler ve banyo, el ve ayak bakımı, cilt bakımı gibi hizmetler sunulur. Diğer sakinlerimiz ise kurum psikoloğumuz ile günün etkinliğine katılırlar.

Bakımevinde yaşlılarla aktivite

Bakımevi bölümümüzün favori etkinlikleri arasında kitap dinletisi, terapötik müzik dinletisi, masa başı ince-kalın motor kas gruplarını geliştirmeye ve var olan becerileri korumaya yönelik aktiviteler yer almaktadır. Saat 12:00’de servis edilen öğle yemeğinin ardından küçük şekerlemeler yapan bakımevi sakinlerimizi tekrar hareketlendirmenin en güzel yolu ise onları zorlamayacak fakat fiziksel ve zihinsel fonksiyonlarını korumalarına yardımcı olacak basit aktiviteler yapmaktır. Bu aktiviteleri kimi zaman bahçemizde ve açık havada, kimi zaman ise fizyoterapi salonumuzda gerçekleştirmekteyiz. Bazı günlerde öğleden sonra aktivitesi olarak klasikleşmiş türk filmleri veya dünya sineması baş yapıtları gösterilir veya bakımevi sakinlerimizin bilişsel süreçlerini korumaya yönelik çeşitli oyunlar oynanır. Öğleden sonra alınan lezzetli küçük atıştırmalıkların ardından bakımevi sakinlerimiz kimi zaman aktivitelere devam etmeyi kimi zamansa akşam yemeğine kadar dinlenmeyi tercih ederler. 18:00’de yenilen akşam yemeğinin ardından tedavileri uygulanır ve akabinde sakinlerimizin gün sonu bakımları tamamlanarak istirahate çekilmeleri sağlanır.