• Avrupalı Yaşlıların Sofralarına Aileden Biri’nden Katkı…

    Avrupa nüfusunun hızla yaşlanması beraberinde başka sorunları da gündeme getiriyor. Araştırmalar, nüfusun önemli bölümünün ileri yaşlarda yetersiz beslenmeden dolayı güç kaybına uğradığını ve bakıma muhtaç hale geldiğini gösteriyor. Marketlerde satılan birçok gıda ürününün ambalajlarının yaşlıların kullanımına uygun olmaması, ısırma ve çiğneme gücündeki azalmadan dolayı yaşlıların seçici davranmaları ve tükettikleri gıdalardan ihtiyaç duydukları vitamin ve mineralleri almamaları, yetersiz beslenmenin sebepleri olarak sayılıyor.

    Bu ciddi soruna çözüm üretmek amacıyla, Fransız Ulusal Gıda Araştırmaları Enstitüsü’nün liderliğinde, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 10 farklı ülkeden toplam 26 katılımcı birlikte çalışmaya karar verdi. 4 yıl sürecek “Optifel” projesinin 3 milyon euroluk finansmanı Avrupa Birliği tarafından sağlanacak.

    Türkiye’den sadece Aileden Biri Grubu’nun katıldığı projeyi, şirketimizin İş Geliştirme Direktörü Ferhat Şayeste şöyle anlatıyor: “Proje kapsamında tüm ülkelerde evde, huzurevinde veya bakımevinde bulunan yaşlılarla anket yapılacak, her ülke özelinde, o ülkenin yaşlılarının yemek tercihleri araştırılacak ve ihtiyaçları belirlenecek. Anketlerden elde edilecek bulgularla, yaşlıların hem keyifle hem de kolaylıkla tüketebileceği meyve ve sebze bazlı gıdalar geliştirilecek. Meyve ve sebzelere öncelik verilmesinin sebebi hem yaşlılar tarafından meyve ve sebze tüketiminin tercih edilmesi hem de geliştirilecek gıdaların vitamin ve mineraller açısından zengin olmaları…”

    Okuduğunuz için teşekkürler. →