• Alzheimer hastasının giydirilmesi

  Alzheimer hastalığının zamanla ilerleyen belirtileri, kişinin günlük aktivitelerinden geri kalmasına sebep olur. Kişinin yakınlarının ve sosyal çevresinin ilk farkettiği konulardan biri kişinin giyinmeyi ihmal etmesi veya giyinmekten kaçınmasıdır. Hasta fiziksel yeteneğini kaybetmesinin yanı sıra, uygun giyinme ve giysilerin hangi sırayla giyileceği kavramını da yitiriyor olabilir. Evde Alzheimer’lı yakınlarının bakımını üstlenmiş kişilerin, hastanın kendi başına veya yardımla giyinmesini sağlamak konusunda başvurabileceği birkaç yöntemi aşağıda listeledik: 

  1. Çekmecelerin üzerine, içlerindeki giysilerin isimlerinin veya resimlerinin çizili olduğu etiketler yapıştırın. Örneğin iç çamaşırlar, çoraplar, t-shirtler, uyku kıyatfetleri, sokak kıyafetleri gibi. Özellikle Erken Evre’deki hastalar bu şekilde kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilecek ve bu durumdan memnun olacaklardır

  Dolap etiketleri

  Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi isim etiketlerini dolaba yapıştırabilirsiniz veya aşağıdaki resimde olduğu gibi resimli etiketler hazırlayabilirsiniz.

  Dolap etiketleri1

   

  2. Giysileri giyilme sırasına göre yerleştirmek veya hastaya giysileri teker teker vermek, onun giyinme faaliyetini kendi kendine yapmasına yardımcı olacak ve bağımsızlığını destekleyecektir. 

  3. Cırt cırtlı / bantlı ayakkabıları tercih edin, bu tip ayakkabıları yakınınızın giymesi veya sizin giydirmeniz bağcıklı ayakkabılara göre çok daha kolay olacaktır.

  4. Gömlek veya yelek gibi boyun açıklığı geniş, önden kapanan giysiler seçin.

  5. Düğme yerine fermuarlı giysiler seçin.

  6. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde idrar kaçırma sorunuyla karşılaşılabilir. Bu nedenle özel çarşaflar, külotlar ve pedler kullanabilirsiniz. Bu konuda kullanabileceğiniz birçok farklı seçenek mevcuttur, doktorunuz veya danışacağınız sağlık profesyoneli sizi en uygun seçenek konusunda yönlendirecektir.

  Okuduğunuz için teşekkürler. →